התקשרו:
053-6544321

מחפרון | בובקאט

Noffim 400 109

מחפרון הינו כלי הנדסי המשמש לחפירות, הוא נקרא גם מעמיס דו-כפי, שופל או טרקטור. בניגוד לכלי עבודה כבדים אחרים המחפרון יכול להתנייד בכבישים בין עירוניים בקלות כמו גם בדרכי עפר. יש לו צמיגים גדולים והוא יכול להגיע למהירות של 30 קמ"ש מבלי לגרום נזק לדרך בה הוא נוסע.

המחפרונים נפוצים מאוד ומשמשים למטרות שונות- העברת חומרי בנייה ממקום למקום, חפירות חורים, בנייה, הריסות קטנות, שבירת אספלט, סלילת כבישים ודרכים, חפירת תעלות ועוד.
היום קיימת טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת למחפרון להכיל בכף שלו 1.2 מ"ק ולהרים משקל בגובה גם עד 3 טון.

המחפרון מורכב מ3 חלקים עיקריים כאשר כל חלק מיועד לעבודה אחרת:
* הטרקטור (Tractor)
* הכף הקידמית או מעמיס (Loader)
* הכף האחורי (Backhoe)

באתר בנייה טיפוסי הכף האחורית (Backhoe) עושה את רוב העבודה – ובעיקר חופרת חורים לעומק, חופרת תעלות לעבודת יסודות וחשמל, מנקה שטח ומעבירה אדמה וחומרי בנייה אחרים ממקום למקום.
הטרקטור הוא החלק הנייד שעליו מורכבות הכפות השונות והוא אחראי על התזוזה ממקום למקום.

כאשר הכף האחורית חופרת חורים ותעלות, בדרך כלל, המעמיס או הכף הקידמית תשמש להעביר את ערמות האדמה המיותרת ממקום למקום, או להחזיר אותה למקום בהנחה שחפרת כדי להכניס צינורות או משהו אחר לתוך האדמה.

היום כאשר אומרים מחפרון מתכוונים בעיקר ל"מיני-מעמיס" ולא לטרקטור, כפי שנהוג לכנותו. המיני-מעמיס הוא סוג של טרקטור קטן מאוד וקומפקטי ובישראל קוראים לו בדרך כלל "בובקאט" על שם החברה האמריקאית שנקראת כך וייצרה את הכלים הללו לראשונה. בובקאט הפך לשם גנרי כאשר מתייחסים למיני-מעמיס.

המיני-מעמיס, הבובקאט, מאופיין בכושר תמרון מצוין במקומות קטנים וצפופים כמו אתרי בנייה ורחובות עירוניים. זאת הודות לטכנולוגית הגלגלים שלו- לבובקאט 4 גלגלים כאשר הגלגלים הימניים מופרדים מהגלגלים השמאליים דבר המאפשר שליטה בכיוון הנסיעה.

בגלל גודלו הקטן של הבובקאט ישנה קירבה מסוכנת בין נהג הבובקאט לכף החפירה ומשום כך תא הנהג מסורג בשילדת מתכת חזקה המגינה עליו.

הבובקאט, כמו המחפרון הנפוץ, משמש לחפירות, עבודות בנייה וגינון, העברת חומרי בנייה ממקום למקום ועוד. בדרך כלל ישתמשו בו למקומות קטנים המצריכים תמרון מרחבי שלמחפרון יהיה קשה לעשות. בנוסף, בחלק מהמיני-מעמיסים יש אפשרות לפרק את הכף ולהחליף אותה במלגזה קטנה, במפלסת שלג ועוד.